Catholic-Hierarchy DC

Malta

Bishops By Age


BirthdateAgeNameCurrent Title
23 Jan 1937 Archbishop Pier Luigi CelataVice-Chamberlain Emeritus of the Apostolic Chamber, Roman Curia
15 Jun 1937 Archbishop Félix del Blanco PrietoAlmoner Emeritus of the Office of Papal Charities, Roman Curia
27 Aug 1943 Archbishop Mario Roberto CassariApostolic Nuncio Emeritus to Malta
25 Jan 1946 Archbishop Paul Cremona, O.P.Archbishop Emeritus of Malta
18 Oct 1946 Archbishop Aldo CavalliApostolic Nuncio to Netherlands
25 Nov 1946 Archbishop Luigi GattiApostolic Nuncio Emeritus to Greece
1 Jan 1947 Bishop Vicente CostaBishop of Jundiaí, Sao Paulo, Brazil
19 Dec 1949 Bishop Carmelo ZammitBishop of Gibraltar
17 Oct 1950 Archbishop Tommaso CaputoPrelate of Pompei o Beatissima Vergine Maria del Santissimo Rosario, Italy
18 Nov 1950 Archbishop Alessandro D’ErricoApostolic Nuncio to Malta
20 Feb 1957 Bishop Mario GrechBishop of Gozo
15 May 1959 Archbishop Charles Jude SciclunaArchbishop of Malta
20 May 1959 Archbishop Joseph SpiteriApostolic Nuncio to Côte d’Ivoire

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_d, v3.1.9, 15 Apr 2017; Data: 16 Jun 2017