Catholic-Hierarchy DC

Guatemala

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
Most Senior
21 Sep 1958 Bishop Gustavo Rodolfo Mendoza HernándezAuxiliary Bishop Emeritus of Santiago de Guatemala
12 Jul 1959 Bishop Mario Enrique Ríos Mont, C.M.Auxiliary Bishop Emeritus of Guatemala
22 Jul 1962 Archbishop Giovanni Battista MorandiniApostolic Nuncio Emeritus to Syria
1 Dec 1963 Bishop Julio Edgar Cabrera OvalleBishop Emeritus of Jalapa
19 Mar 1965 Archbishop Ramiro Moliner InglésApostolic Nuncio Emeritus to Albania
27 Jun 1971 Alvaro Leonel Cardinal Ramazzini ImeriBishop of Huehuetenango
19 Sep 1971 Archbishop Bruno MusaròApostolic Nuncio Emeritus to Costa Rica
28 Jun 1974 Bishop Rosolino Bianchetti BoffelliBishop Emeritus of Quiché
10 Aug 1974 Bishop Mario Fiandri, S.D.B.Vicar Apostolic of El Petén
29 Jun 1975 Archbishop Mario Alberto Molina Palma, O.A.R.Archbishop of Los Altos, Quetzaltenango-Totonicapán
21 Oct 1976 Archbishop Francisco Montecillo PadillaApostolic Nuncio to Guatemala
31 Jul 1977 Archbishop Paul Richard GallagherSecretary (Relations with States) of the Secretariat of State, Roman Curia
Most Junior
19 Mar 2005 Bishop Tulio Omar Pérez RiveraAuxiliary Bishop of Santiago de Guatemala
13 May 1995 Bishop Juan Manuel Cuá AjacumBishop of Quiché
3 Dec 1994 Bishop Ángel Antonio Recinos LemusBishop of Zacapa y Santo Cristo de Esquipulas
4 Jul 1989 Archbishop Nicolas Henry Marie Denis TheveninApostolic Nuncio to Egypt, Arab Republic of
25 Nov 1988 Bishop Domingo Buezo LeivaBishop of Sololá-Chimaltenango
17 Oct 1987 Bishop Raúl Antonio Martinez ParedesAuxiliary Bishop Emeritus of Santiago de Guatemala
31 Jan 1987 Bishop Bernabé de Jesús Sagastume Lemus, O.F.M. Cap.Bishop of San Marcos
3 Jan 1987 Bishop José Benedicto Moscoso MirandaBishop of Jalapa
5 Jul 1986 Bishop Félix Eduardo Antonio Calderón CruzBishop of San Francisco de Asís de Jutiapa
18 Jan 1986 Bishop Miguel Ángel Martínez MéndezVicar Apostolic of Izabal
18 Dec 1984 Bishop Gabriel Peñate RodríguezVicar Apostolic Emeritus of Izabal
23 Dec 1983 Bishop Victor Hugo Palma PaúlBishop of Escuintla

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2024
Code: web_d, v3.4.6, 4 Feb 2024; Data: 19 Feb 2024