Catholic-Hierarchy DC


Seniority by Priestly Ordination

YearsNameCurrent Title
28 Jun 1947 Archbishop Giovanni MorettiApostolic Nuncio Emeritus to Belgium
12 Apr 1952 Archbishop Paolo GiglioApostolic Nuncio Emeritus to Egypt, Arab Republic of
13 Jul 1958 Bishop John Peter Mark Jabalé, O.S.B.Bishop Emeritus of Menevia, Wales, Great Britain
25 Sep 1960 Bishop Youhanna GoltaCurial Bishop of Alexandria {Alessandria} (Coptic)
30 Oct 1960 Antonios Cardinal NaguibPatriarch Emeritus of Alexandria {Alessandria} (Coptic)
3 Feb 1961 Archbishop Michael Louis Fitzgerald, M. Afr.Apostolic Nuncio Emeritus to Egypt, Arab Republic of
5 May 1963 Archbishop Marco Dino Brogi, O.F.M.Official of the Secretariat of State, Roman Curia
5 May 1967 Archbishop Joseph Jules ZereyProtosyncellus of Jerusalem {Gerusalemme} (Melkite Greek), Palestine
29 Jun 1969 Archbishop Jean-Paul Aimé GobelApostolic Nuncio Emeritus to Egypt, Arab Republic of
28 Aug 1971 Bishop François Eid, O.M.M.Bishop Emeritus of Le Caire {Cairo} (Maronite)
19 Sep 1971 Archbishop Bruno MusaròApostolic Nuncio to Egypt, Arab Republic of
10 Sep 1972 Bishop Makarios TewfikBishop of Ismayliah (Coptic)
17 Sep 1972 Bishop Youssef Aboul-KheirBishop of Sohag (Coptic)
24 Sep 1972 Bishop Adel Zaky, O.F.M.Vicar Apostolic of Alexandria of Egypt {Alessandria di Egitto} (-Eliopoli di Egitto-Port-Said)
6 Jul 1973 Archbishop Georges Michel BakarProtosyncellus of Egypt, Sudan, and South Sudan (Melkite Greek)
5 Aug 1973 Bishop Youhannes Ezzat Zakaria BadirBishop of Luqsor {Tebe} (Coptic)
10 Jun 1974 Bishop Kyrillos Kamal William Samaan, O.F.M.Bishop of Assiut {Lycopolis} (Coptic)
13 Jun 1976 Bishop Clément-Joseph HannoucheBishop of Le Caire {Cairo} (Syrian)
9 Jun 1978 Bishop Antonios Aziz MinaBishop of Guizeh (Coptic)
2 Jul 1978 Bishop Giuseppe Bausardo, S.D.B.Vicar Apostolic Emeritus of Alexandria of Egypt {Alessandria di Egitto} (-Eliopoli di Egitto-Port-Said)
12 Aug 1979 Bishop Georges ChihaneBishop of Le Caire {Cairo} (Maronite)
7 Feb 1980 Patriarch Ibrahim Isaac SidrakPatriarch of Alexandria {Alessandria} (Coptic)
24 Dec 1980 Bishop Kricor-Okosdinos (Augustin) CoussaBishop of Iskanderiya {Alexandria} (Armenian)
20 May 1988 Bishop Kamal Fahim Awad (Boutros) HannaBishop of Minya {Ermopoli Maggiore; Minieh} (Coptic)


Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches


About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_d, v3.1.3, 17 Nov 2015; Data: 28 Nov 2015