Catholic-Hierarchy DC

Dominican Republic

Oldest and Youngest Bishops


BirthdateAgeNameCurrent Title
Oldest
16 May 1931 Archbishop Blasco Francisco CollaçoApostolic Nuncio Emeritus to South Africa
11 May 1932 Bishop Fabio Mamerto Rivas Santos, S.D.B.Bishop Emeritus of Barahona
20 Apr 1934 Bishop Príamo Pericles Tejeda RosarioBishop Emeritus of Baní
28 Nov 1934 Bishop Jesús María de Jesús MoyaBishop Emeritus of San Francisco de Macorís
25 Jan 1936 Bishop Pablo Cedano CedanoAuxiliary Bishop Emeritus of Santo Domingo
2 Sep 1936 Archbishop François Robert BacquéApostolic Nuncio Emeritus to Netherlands
31 Oct 1936 Nicolás de Jesús Cardinal López RodríguezArchbishop of Santo Domingo
7 Feb 1938 Bishop Gabriel Antonio Camilo GonzálezBishop Emeritus of La Vega
30 Mar 1938 Bishop Amancio Escapa Aparicio, O.C.D.Auxiliary Bishop of Santo Domingo
12 Sep 1938 Bishop Rafael Leónidas Felipe y NúñezBishop Emeritus of Barahona
19 Sep 1939 Archbishop Ramón Benito de La Rosa y CarpioArchbishop Emeritus of Santiago de los Caballeros
15 Dec 1941 Bishop Fausto Ramón Mejía VallejoBishop of San Francisco de Macorís
Youngest
24 Jul 1967 Bishop Andrés Napoleón Romero CárdenasBishop of Barahona
29 Jun 1961 Bishop Victor Emilio Masalles PereAuxiliary Bishop of Santo Domingo
13 Jan 1961 Bishop Héctor Rafael Rodríguez Rodríguez, M.S.C.Bishop of La Vega
28 Sep 1958 Bishop Julio César Corniel AmaroBishop of Puerto Plata
18 Dec 1956 Archbishop Jude Thaddeus OkoloApostolic Nuncio to Dominican Republic
22 Dec 1951 Archbishop Timothy Paul Andrew BroglioArchbishop of United States of America, Military
10 Oct 1951 Bishop Francisco Ozoria AcostaBishop of San Pedro de Macorís
25 Aug 1949 Bishop Diómedes Espinal de LeónBishop of Mao-Monte Cristi
15 Jul 1948 (Layman) Józef WesołowskiApostolic Nuncio Emeritus to Dominican Republic
15 Oct 1947 Archbishop Freddy Antonio de Jesús Bretón MartínezArchbishop of Santiago de los Caballeros
16 Dec 1942 Bishop Valentín Reynoso Hidalgo, M.S.C.Auxiliary Bishop of Santiago de los Caballeros
12 Mar 1942 Bishop Gregorio Nicanor Peña RodríguezBishop of Nuestra Señora de la Altagracia en Higüey

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_d, v3.0.9, 4 May 2015; Data: 28 May 2015