Catholic-Hierarchy DC

Cardinals

Seniority by Bishop Ordination


Ordained
Bishop
YearsNameCurrent Title
Most Senior
24 Aug 1951 Ján Chryzostom Cardinal Korec, S.J.Bishop Emeritus of Nitra, Slovakia
29 Jul 1956 Fiorenzo Cardinal AngeliniPresident Emeritus of the Pontifical Council for Pastoral Assistance to Health Care Workers, Roman Curia
7 May 1959 Serafim Cardinal Fernandes de AraújoArchbishop Emeritus of Belo Horizonte, Minas Gerais, Brazil
30 Jul 1961 Giovanni Cardinal CanestriArchbishop Emeritus of Genova {Genoa}, Italy
29 Aug 1965 Francis Cardinal ArinzePrefect Emeritus of the Congregation for Divine Worship and the Discipline of the Sacraments, Roman Curia
3 Jul 1966 Paulo Evaristo Cardinal Arns, O.F.M.Archbishop Emeritus of Săo Paulo, Brazil
17 Jun 1967 José Cardinal Freire FalcăoArchbishop Emeritus of Brasília, Distrito Federal, Brazil
16 Jul 1967 Loris Francesco Cardinal CapovillaPrelate Emeritus of Loreto, Italy
31 Mar 1968 Miguel Cardinal Obando Bravo, S.D.B.Archbishop Emeritus of Managua, Nicaragua
29 Jun 1968 Friedrich Cardinal WetterArchbishop Emeritus of München und Freising {Munich}, Germany
27 May 1969 Roger Marie Élie Cardinal EtchegarayPresident Emeritus of the Pontifical Council for Justice and Peace, Roman Curia
8 Feb 1970 Henryk Roman Cardinal GulbinowiczArchbishop Emeritus of Wrocław {Breslavia}, Poland
Most Junior
8 Feb 2012 Prospero (Stanley) Cardinal Grech, O.S.A.Cardinal-Deacon of Santa Maria Goretti
13 Nov 2010 Walter Cardinal BrandmüllerPresident Emeritus of the Roman Curia - Other
12 Sep 2009 Pietro Cardinal ParolinSecretary of State, Roman Curia
24 May 2009 Gérald Cyprien Cardinal Lacroix, I.S.P.X.Archbishop of Québec, Canada
29 Sep 2007 Gianfranco Cardinal RavasiPresident of the Pontifical Council for Culture, Roman Curia
26 May 2007 Giuseppe Cardinal VersaldiPresident of the Prefecture for the Economic Affairs of the Holy See, Roman Curia
16 Dec 2006 Raffaele Cardinal Farina, S.D.B.Archivist Emeritus of the Vatican Secret Archives, Roman Curia
6 Jun 2004 Chibly Cardinal LangloisBishop of Les Cayes, Haďti
21 Feb 2004 Velasio Cardinal De Paolis, C.S.President Emeritus of the Prefecture for the Economic Affairs of the Holy See, Roman Curia
15 Nov 2003 Mauro Cardinal PiacenzaMajor Penitentiary of the Apostolic Penitentiary, Roman Curia
20 Oct 2003 Georges Marie Martin Cardinal Cottier, O.P.Cardinal-Priest of Santi Domenico e Sisto
30 Mar 2003 Rainer Maria Cardinal WoelkiArchbishop of Köln {Cologne}, Germany

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v3.0.0, 8 Mar 2014; data: 15 Sep 2014