Catholic-Hierarchy DC

Cardinals

Oldest and Youngest


BirthdateAgeNameCurrent Title
Oldest
18 Feb 1919 José de Jesús Cardinal Pimiento RodriguezArchbishop Emeritus of Manizales, Colombia
14 Sep 1921 Paulo Evaristo Cardinal Arns, O.F.M.Archbishop Emeritus of São Paulo, Brazil
26 Jul 1922 Gilberto Cardinal AgustoniPrefect Emeritus of the Apostolic Signatura, Roman Curia
25 Sep 1922 Roger Marie Élie Cardinal EtchegarayPresident Emeritus of the Pontifical Council for Justice and Peace, Roman Curia
23 Jul 1923 Albert Cardinal Vanhoye, S.J.Cardinal-Priest of Santa Maria della Mercede e Sant’Adriano a Villa Albani
17 Oct 1923 Henryk Roman Cardinal GulbinowiczArchbishop Emeritus of Wrocław {Breslavia}, Poland
25 Oct 1923 Achille Cardinal SilvestriniPrefect Emeritus of the Congregation for the Oriental Churches, Roman Curia
21 Feb 1924 Silvano Cardinal PiovanelliArchbishop Emeritus of Firenze {Florence}, Italy
11 Mar 1924 Jozef Cardinal TomkoPresident Emeritus of the Pontifical Committee for International Eucharistic Congresses, Roman Curia
18 Mar 1924 Alexandre José Maria Cardinal dos Santos, O.F.M.Archbishop Emeritus of Maputo, Mozambique
5 Jul 1924 Edward Idris Cardinal CassidyPresident Emeritus of the Pontifical Council for Promoting Christian Unity, Roman Curia
13 Aug 1924 Serafim Cardinal Fernandes de AraújoArchbishop Emeritus of Belo Horizonte, Minas Gerais, Brazil
Youngest
19 Dec 1961 Soane Patita Paini Cardinal MafiBishop of Tonga, Pacific (Oceania)
4 Jul 1959 Daniel Fernando Cardinal Sturla Berhouet, S.D.B.Archbishop of Montevideo, Uruguay
15 Jun 1959 Baselios Cleemis (Isaac) Cardinal ThottunkalMajor Archbishop of Trivandrum (Syro-Malankara), India
29 Nov 1958 Chibly Cardinal LangloisBishop of Les Cayes, Haïti
27 Jul 1957 Gérald Cyprien Cardinal Lacroix, I.S.P.X.Archbishop of Québec, Canada
21 Jun 1957 Luis Antonio Gokim Cardinal TagleArchbishop of Manila, Philippines
18 Aug 1956 Rainer Maria Cardinal WoelkiArchbishop of Köln {Cologne}, Germany
17 Jan 1955 Pietro Cardinal ParolinSecretary of State, Roman Curia
21 Sep 1953 Reinhard Cardinal MarxArchbishop of München und Freising {Munich}, Germany
22 Jun 1953 Willem Jacobus Cardinal EijkArchbishop of Utrecht, Netherlands
25 Jun 1952 Péter Cardinal ErdőArchbishop of Esztergom-Budapest, Hungary
7 Mar 1952 Dominique François Joseph Cardinal MambertiPrefect of the Apostolic Signatura, Roman Curia

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_d, v3.1.6, 5 May 2016; Data: 23 Jun 2016