Catholic-Hierarchy DC

Bishop Domenico Vendola

Deceased

Bishop Emeritus of Lucera

Titular Bishop of Eudoxias


Events

DateAgeEventTitle
10 Sep 1901BornTrani
26 Jul 192523.9Ordained PriestPriest
21 Jul 194139.9AppointedBishop of Lucera, Italy
7 Sep 194140.0Ordained BishopBishop of Lucera, Italy
7 Jan 196361.3ResignedBishop of Lucera, Italy
7 Jan 196361.3AppointedTitular Bishop of Eudoxias
15 Oct 196362.1DiedBishop Emeritus of Lucera, Italy

MicroData Summary for Domenico Vendola:
Bishop Domenico Vendola (born , died ) Bishop Emeritus of Lucera

  • a priest for 38.2 years
  • a bishop for 22.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Acta Apostolicae Sedis, Volume 55, Page 405
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1941, Number 48

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013