Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giuseppe Ruotolo

Deceased

Bishop Emeritus of Ugento-Santa Maria di Leuca

Titular Bishop of Atella


Events

DateAgeEventTitle
15 Nov 1898BornAndria
17 Jun 192223.6Ordained PriestPriest
13 Dec 193739.1AppointedBishop of Ugento, Italy
20 Feb 193839.3Ordained BishopBishop of Ugento, Italy
9 Nov 196870.0ResignedBishop of Ugento-Santa Maria di Leuca, Italy
9 Nov 196870.0AppointedTitular Bishop of Atella
11 Jun 197071.6DiedBishop Emeritus of Ugento-Santa Maria di Leuca, Italy

MicroData Summary for Giuseppe Ruotolo:
Bishop Giuseppe Ruotolo (born , died ) Bishop Emeritus of Ugento-Santa Maria di Leuca

  • a priest for 48.0 years
  • a bishop for 32.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1939
  • r: Acta Apostolicae Sedis, Volume 61, Page 99
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1938, Number 11

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013