Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Carmelo Patané

Deceased

Archbishop of Catania


Events

DateAgeEventTitle
26 Sep 1869BornGiarre
16 Apr 189222.6Ordained PriestPriest of Acireale, Italy
11 Jan 191848.3AppointedArchbishop of Otranto, Italy
17 Feb 191848.4Ordained BishopArchbishop of Otranto, Italy
7 Jul 193060.8AppointedArchbishop of Catania, Italy
3 Apr 195282.5DiedArchbishop of Catania, Italy

MicroData Summary for Carmelo Patané:
Archbishop Carmelo Patané (born , died ) Archbishop of Catania

  • a priest for 60.0 years
  • a bishop for 34.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1918, Number 10

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013