Catholic-Hierarchy DC

Bishop Gabriel Ukec

Deceased

Bishop Emeritus of Bunia


Events

DateAgeEventTitle
1914BornAvogira
15 Aug 194329.6Ordained PriestPriest
29 Sep 196450.7AppointedBishop of Bunia, Congo (Dem. Rep.)
6 Jun 196551.4Ordained BishopBishop of Bunia, Congo (Dem. Rep.)
10 Oct 197965.8AppointedApostolic Administrator of Mahagi, Congo (Dem. Rep.)
Sep 198066.7ResignedApostolic Administrator of Mahagi, Congo (Dem. Rep.)
2 Jul 198470.5ResignedBishop of Bunia, Congo (Dem. Rep.)
1 Nov 198571.8DiedBishop Emeritus of Bunia, Congo (Dem. Rep.)

MicroData Summary for Gabriel Ukec:
Bishop Gabriel Ukec (died ) Bishop Emeritus of Bunia

  • a priest for 42.2 years
  • a bishop for 20.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 145

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013