Catholic-Hierarchy DC

Bishop Howard George Tripp

Auxiliary Bishop Emeritus of Southwark, England

Titular Bishop of Neoportus


Events

DateAgeEventTitle
3 Jul 1927 BornCroydon
31 May 195325.9Ordained PriestPriest of Southwark, England, Great Britain
20 Dec 197952.5AppointedAuxiliary Bishop of Southwark, England, Great Britain
20 Dec 197952.5AppointedTitular Bishop of Neoportus
30 Jan 198052.6Ordained BishopTitular Bishop of Neoportus
7 Jan 200476.5RetiredAuxiliary Bishop of Southwark, England, Great Britain

MicroData Summary for Howard George Tripp:
Bishop Howard George Tripp (born ) Auxiliary Bishop Emeritus of Southwark

Please contact the Bishop through the Archdiocese of Southwark.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013