Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Cyril Conrad Cowderoy

Deceased

Archbishop of Southwark, England


Events

DateAgeEventTitle
5 May 1905BornSidcup, Kent
30 May 193126.1Ordained PriestPriest of Southwark, England, Great Britain
12 Dec 194944.6AppointedBishop of Southwark, England, Great Britain
21 Dec 194944.6Ordained BishopBishop of Southwark, England, Great Britain
28 May 196560.1AppointedArchbishop of Southwark, England, Great Britain
10 Oct 197671.4DiedArchbishop of Southwark, England, Great Britain

MicroData Summary for Cyril Conrad Cowderoy:
Archbishop Cyril Conrad Cowderoy (born , died ) Archbishop of Southwark

  • a priest for 45.4 years
  • a bishop for 26.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1949, Number 110
  • b/c1: Arundel to Zabi, Page 73

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
Code: web_b, v3.0.0, 8 Nov 2014; Data: 13 Nov 2014