Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Martín Tritschler y Córdoba

Deceased

Archbishop of Yucatán


Events

DateAgeEventTitle
26 May 1868BornSan Andrés Chalchicomula
19 Dec 189123.5Ordained PriestPriest
30 Aug 190032.2AppointedBishop of Yucatán (Mérida), México
18 Nov 190032.4Ordained BishopBishop of Yucatán (Mérida), México
1 Dec 190032.5InstalledBishop of Yucatán (Mérida), México
11 Nov 190638.4AppointedArchbishop of Yucatán, México
15 Nov 194274.4DiedArchbishop of Yucatán, México

MicroData Summary for Martín Tritschler y Córdoba:
Archbishop Martín Tritschler y Córdoba (born , died ) Archbishop of Yucatán

  • a priest for 50.9 years
  • a bishop for 41.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 599

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015