Catholic-Hierarchy DC

Bishop Carlos de Jesús Mejía y Laguna, C.M. †

Deceased

Bishop Emeritus of Tehuantepec, Oaxaca

Titular Bishop of Cinna


Events

DateAgeEventTitle
4 Nov 1851BornJalapa
8 Nov 187423.0Ordained PriestPriest of Congregation of the Mission
13 Oct 190250.9AppointedBishop of Tehuantepec, Oaxaca, México
11 Jan 190351.2Ordained BishopBishop of Tehuantepec, Oaxaca, México
19 Feb 190351.3InstalledBishop of Tehuantepec, Oaxaca, México
2 Sep 190755.8ResignedBishop of Tehuantepec, Oaxaca, México
2 Sep 190755.8AppointedTitular Bishop of Cinna
3 May 193785.5DiedBishop Emeritus of Tehuantepec, Oaxaca, México

MicroData Summary for Carlos de Jesús Mejía y Laguna:
Bishop Carlos de Jesús Mejía y Laguna C.M. (born , died ) Bishop Emeritus of Tehuantepec

  • a priest for 62.5 years
  • a bishop for 34.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 539
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1903, Number 1

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013