Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Guillermo Tritschler y Córdoba

Deceased

Archbishop of Monterrey, Nuevo León


Events

DateAgeEventTitle
6 Jul 1878BornSan Andrés Chalchicomula
19 Jun 190426.0Ordained PriestPriest
30 Jan 193152.6AppointedBishop of San Luis Potosí, México
22 Apr 193152.8Ordained BishopBishop of San Luis Potosí, México
15 May 193152.9InstalledBishop of San Luis Potosí, México
22 Feb 194162.6AppointedArchbishop of Monterrey, Nuevo León, México
20 Jun 194163.0InstalledArchbishop of Monterrey, Nuevo León, México
29 Jul 195274.1DiedArchbishop of Monterrey, Nuevo León, México

MicroData Summary for Guillermo Tritschler y Córdoba:
Archbishop Guillermo Tritschler y Córdoba (born , died ) Archbishop of Monterrey

  • a priest for 48.1 years
  • a bishop for 21.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1931, Number 13

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013