Catholic-Hierarchy DC

Bishop Dino Tomassini

Deceased

Bishop of Assisi

Bishop of Nocera Umbra-Gualdo Tadino


Events

DateAgeEventTitle
25 Mar 1913BornNocera Umbra
12 Jul 193623.3Ordained PriestPriest of Foligno, Italy
17 Aug 196249.4AppointedBishop of Ischia, Italy
23 Sep 196249.5Ordained BishopBishop of Ischia, Italy
23 Aug 197057.4AppointedBishop of Anglona-Tursi, Italy
12 Dec 197461.7AppointedBishop of Assisi, Italy
12 Dec 197461.7AppointedBishop of Nocera Umbra-Gualdo Tadino, Italy
30 Jul 198067.3DiedBishop of Assisi, Italy

MicroData Summary for Dino Tomassini:
Bishop Dino Tomassini (born , died ) Bishop of Assisi

  • a priest for 44.0 years
  • a bishop for 17.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1962, Number 156

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013