Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Pier Giuliano Tiddia

Archbishop Emeritus of Oristano


Events

DateAgeEventTitle
13 Jun 1929 BornCagliari
16 Dec 195122.5Ordained PriestPriest of Cagliari, Italy
24 Dec 197445.5AppointedAuxiliary Bishop of Cagliari, Italy
24 Dec 197445.5AppointedTitular Bishop of Minturnae
2 Feb 197545.6Ordained BishopTitular Bishop of Minturnae
30 Nov 198556.5AppointedArchbishop of Oristano, Italy
22 Apr 200676.9RetiredArchbishop of Oristano, Italy

MicroData Summary for Pier Giuliano Tiddia:
Archbishop Pier Giuliano Tiddia (born ) Archbishop Emeritus of Oristano

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of Oristano.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 22 Apr 2006
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 133

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.7, 12 Jan 2014; data: 31 Jan 2014