Catholic-Hierarchy DC

Bishop João Tavares de Moura

Deceased

Bishop of Garanhuns, Pernambuco


Events

DateAgeEventTitle
23 Jul 1883BornLagoa Secca de Nazaré da Mota
11 Feb 190622.6Ordained PriestPriest of Olinda, Brazil
3 Jul 191935.9AppointedBishop of Garanhuns, Pernambuco, Brazil
7 Sep 191936.1Ordained BishopBishop of Garanhuns, Pernambuco, Brazil
20 Jul 192845.0DiedBishop of Garanhuns, Pernambuco, Brazil

MicroData Summary for João Tavares de Moura:
Bishop João Tavares de Moura (born , died ) Bishop of Garanhuns

  • a priest for 22.4 years
  • a bishop for 8.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1919, Number 54

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013