Catholic-Hierarchy DC

Bishop Paride Taban

Bishop Emeritus of Torit


Events

DateAgeEventTitle
1936 BornOpari
24 May 196428.3Ordained PriestPriest
28 Jan 198044.0AppointedAuxiliary Bishop of Juba, South Sudan
28 Jan 198044.0AppointedTitular Bishop of Tadamata
4 May 198044.3Ordained BishopTitular Bishop of Tadamata
2 Jul 198347.5AppointedBishop of Torit, South Sudan
7 Feb 200468.0ResignedBishop of Torit, South Sudan

MicroData Summary for Paride Taban:
Bishop Paride Taban (born 1936) Bishop Emeritus of Torit

Please contact the Bishop through the Diocese of Torit.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.9, 22 Aug 2015; Data: 11 Nov 2015