Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Joseph-Paul Strebler, S.M.A. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Lomé


Events

DateAgeEventTitle
12 Sep 1892BornMertzwiller, France
10 Jul 192128.8Ordained PriestPriest of Society of African Missions
24 Jul 193744.9AppointedPrefect of Sokodé, Togo
8 Nov 194553.2AppointedVicar Apostolic of Lomé, Togo
8 Nov 194553.2AppointedTitular Bishop of Curubis
29 Jun 194653.8Ordained BishopTitular Bishop of Curubis
14 Sep 195563.0AppointedArchbishop of Lomé, Togo
16 Jun 196168.8ResignedArchbishop of Lomé, Togo
16 Jun 196168.8AppointedTitular Archbishop of Nicopolis in Epiro
11 Jun 197178.7ResignedTitular Archbishop of Nicopolis in Epiro
12 Mar 198491.5DiedArchbishop Emeritus of Lomé, Togo

MicroData Summary for Joseph-Paul Strebler:
Archbishop Joseph-Paul Strebler S.M.A. (born , died ) Archbishop Emeritus of Lomé

  • a priest for 62.7 years
  • a bishop for 37.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1946, Number 55

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 16 Apr 2014