Catholic-Hierarchy DC

Bishop Ubaldo Teofano Stella, O.C.D. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Kuwait

Titular Bishop of Antaeopolis


from the Official Web Site of the Vicariate

Events

DateAgeEventTitle
14 Jul 1910BornCassano d'Adda, Italy
28 Oct 193222.3Ordained PriestPriest of Order of Discalced Carmelites
29 Jun 195343.0AppointedSuperior of Kuwait
4 Jun 195544.9AppointedVicar Apostolic of Kuwait
4 Jun 195544.9AppointedTitular Bishop of Antaeopolis
3 Oct 195545.2Ordained BishopTitular Bishop of Antaeopolis
Mar 1966³55.6ResignedVicar Apostolic of Kuwait
9 Nov 197868.3DiedVicar Apostolic Emeritus of Kuwait

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Ubaldo Teofano Stella:
Bishop Ubaldo Teofano Stella O.C.D. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Kuwait

  • a priest for 46.0 years
  • a bishop for 23.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1955, Number 87

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013