Catholic-Hierarchy DC

Bishop Francesco Sanmartino

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of Torino {Turin}

Titular Bishop of Summula


Events

DateAgeEventTitle
28 Feb 1911BornNichelino
29 Jun 193827.3Ordained PriestPriest
7 Apr 196655.1AppointedAuxiliary Bishop of Torino {Turin}, Italy
7 Apr 196655.1AppointedTitular Bishop of Summula
25 Apr 196655.2Ordained BishopTitular Bishop of Summula
Jul 197766.3ResignedAuxiliary Bishop of Torino {Turin}, Italy
21 Mar 198372.1DiedAuxiliary Bishop Emeritus of Torino {Turin}, Italy

MicroData Summary for Francesco Sanmartino:
Bishop Francesco Sanmartino (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of Torino {Turin}

  • a priest for 44.7 years
  • a bishop for 16.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013