Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giovanni Francesco Dadone

Deceased

Bishop of Fossano


Events

DateAgeEventTitle
23 Nov 1908BornCarrù
4 Apr 193122.4Ordained PriestPriest
28 Mar 195243.3AppointedArchbishop of Santa Severina, Italy
1 Jun 195243.5Ordained BishopArchbishop of Santa Severina, Italy
17 Sep 196354.8AppointedArchbishop (Personal Title) of Fossano, Italy
1965²56.1AppointedApostolic Administrator of Alba (Pompea), Italy
2 Feb 196859.2ResignedApostolic Administrator of Alba (Pompea), Italy
29 Oct 198071.9DiedBishop of Fossano, Italy

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Giovanni Francesco Dadone:
Archbishop Giovanni Francesco Dadone (born , died ) Bishop of Fossano

  • a priest for 49.6 years
  • a bishop for 28.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1952, Number 48

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013