Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Michael Sheehan

Deceased

Coadjutor Archbishop Emeritus of Sydney

Titular Archbishop of Germia


Events

DateAgeEventTitle
17 Dec 1870BornWaterford
16 Jun 189524.5Ordained PriestPriest of Waterford and Lismore, Ireland
22 Feb 192251.2AppointedCoadjutor Archbishop of Sydney, Australia
22 Feb 192251.2AppointedTitular Archbishop of Germia
28 May 192251.4Ordained BishopTitular Archbishop of Germia
1 Jul 193766.5ResignedCoadjutor Archbishop of Sydney, Australia
1 Mar 194574.2DiedCoadjutor Archbishop Emeritus of Sydney, Australia

MicroData Summary for Michael Sheehan:
Archbishop Michael Sheehan (born , died ) Coadjutor Archbishop Emeritus of Sydney

  • a priest for 49.7 years
  • a bishop for 22.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 111, Additions/Corrections (front)
  • b: Annuario Pontificio, Year 1937
  • b: Annuario Pontificio, Year 1946
  • op/ob: Le Petit Episcopologe, Issue 143
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1922, Number 27

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013