Catholic-Hierarchy DC

Pedro Cardinal Segura y Sáenz

Deceased

Archbishop of Sevilla {Seville}

Cardinal-Priest of Santa Maria in Trastevere


Events

DateAgeEventTitle
4 Dec 1880BornCarazo
9 Jun 190625.5Ordained PriestPriest of Burgos, Spain
14 Mar 191635.3AppointedAuxiliary Bishop of Valladolid, Spain
14 Mar 191635.3AppointedTitular Bishop of Apollonia
13 Jun 191635.5Ordained BishopTitular Bishop of Apollonia
10 Jul 192039.6AppointedBishop of Coria, Spain
20 Dec 192646.0AppointedArchbishop of Burgos, Spain
19 Dec 192747.0AppointedArchbishop of Toledo, Spain
19 Dec 192747.0Elevated to Cardinal
25 Dec 192747.1AppointedCardinal-Priest of Santa Maria in Trastevere
26 Sep 193150.8ResignedArchbishop of Toledo, Spain
14 Sep 193756.8AppointedArchbishop of Sevilla {Seville}, Spain
8 Apr 195776.3DiedArchbishop of Sevilla {Seville}, Spain

MicroData Summary for Pedro Segura y Sáenz:
Cardinal Pedro Segura y Sáenz (born , died ) Archbishop of Sevilla {Seville}

  • a priest for 50.8 years
  • a bishop for 40.8 years
  • a cardinal for 29.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 60
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1916, Number 25
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013