Catholic-Hierarchy DC

Luigi Cardinal Serafini

Deceased

Official of the Roman Curia - Other

Cardinal-Bishop of Sabina


Events

DateAgeEventTitle
6 Jun 1808BornMagliano Sabina
21 Aug 185345.2Ordained DeaconDeacon
25 Aug 185345.2Ordained PriestPriest
27 Jun 187062.1AppointedBishop of Viterbo e Tuscania, Italy
17 Jul 187062.1Ordained BishopBishop of Viterbo e Tuscania, Italy
12 Mar 187768.8Elevated to Cardinal
20 Mar 187768.8AppointedCardinal-Priest of San Girolamo dei Croati
20 Feb 1880³71.7ResignedBishop of Viterbo e Tuscania, Italy
13 May 188475.9AppointedPrefect of the Apostolic Signatura
31 Jul 188577.2AppointedPrefect of the Congregation of the Council
1 Jun 188880.0AppointedCardinal-Bishop of Sabina
19 Jun 189385.0AppointedOfficial of the Roman Curia - Other
1 Feb 189485.7DiedOfficial of the Roman Curia - Other

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Luigi Serafini:
Cardinal Luigi Serafini (born , died ) Official of Roman Curia - Other

  • a priest for 40.4 years
  • a bishop for 23.5 years
  • a cardinal for 16.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 593, and Page 45
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 48

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013