Catholic-Hierarchy DC

Bishop Franz Xaver Schwarzenböck

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of München und Freising {Munich}

Titular Bishop of Vageata


Events

DateAgeEventTitle
24 Jul 1923BornMiesbach
29 Jun 195127.9Ordained PriestPriest of München und Freising {Munich}, Germany
3 Jan 197248.4AppointedAuxiliary Bishop of München und Freising {Munich}, Germany
3 Jan 197248.4AppointedTitular Bishop of Vageata
18 Mar 197248.7Ordained BishopTitular Bishop of Vageata
22 Dec 199875.4RetiredAuxiliary Bishop of München und Freising {Munich}, Germany
10 Oct 201087.2DiedAuxiliary Bishop Emeritus of München und Freising {Munich}, Germany

MicroData Summary for Franz Xaver Schwarzenböck:
Bishop Franz Xaver Schwarzenböck (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of München und Freising {Munich}

  • a priest for 59.3 years
  • a bishop for 38.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 204, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013