Catholic-Hierarchy DC

Bishop Federico Sargolini

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of Camerino

Titular Bishop of Lysias


Events

DateAgeEventTitle
8 May 1891BornS. Ginesio
9 Nov 191322.5Ordained PriestPriest of Camerino, Italy
1 Oct 196372.4AppointedAuxiliary Bishop of Camerino, Italy
1 Oct 196372.4AppointedTitular Bishop of Lysias
17 Nov 196372.5Ordained BishopTitular Bishop of Lysias
196573.6ResignedAuxiliary Bishop of Camerino, Italy
2 Aug 196978.2DiedAuxiliary Bishop Emeritus of Camerino, Italy

MicroData Summary for Federico Sargolini:
Bishop Federico Sargolini (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of Camerino

  • a priest for 55.7 years
  • a bishop for 5.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1963

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013