Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Vincenzo Santini

Deceased

Titular Archbishop of Trapezus


Events

DateAgeEventTitle
Mar 1676BornLucan
2 Mar 172145.0Ordained PriestPriest
28 May 172145.2AppointedTitular Archbishop of Trapezus
172851.8DiedTitular Archbishop of Trapezus

MicroData Summary for Vincenzo Santini:
Archbishop Vincenzo Santini , Titular Archbishop of Trapezus

  • a priest for 6.8 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 5, Page 386

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 30 Mar 2014