Catholic-Hierarchy DC

Bishop Louis François Rossius de Liboy

Deceased

Auxiliary Bishop of Liège

Titular Bishop of Thermopylae


Events

DateAgeEventTitle
28 Oct 1662BornLiege
168724.2Ordained PriestPriest of Liège, Belgium
18 Jun 169633.6AppointedAuxiliary Bishop of Liège, Belgium
18 Jun 169633.6AppointedTitular Bishop of Thermopylae
17 Sep 169633.9Ordained BishopTitular Bishop of Thermopylae
25 Nov 172866.1DiedAuxiliary Bishop of Liège, Belgium

MicroData Summary for Louis François Rossius de Liboy:
Bishop Louis François Rossius de Liboy (born , died ) Auxiliary Bishop of Liège

  • a priest for 41.9 years
  • a bishop for 32.2 years

Source(s):
  • b: Die Bischöfe des Heiligen Römischen Reiches

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013