Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Luc Auguste Sangaré

Deceased

Archbishop of Bamako


Events

DateAgeEventTitle
20 Jun 1925BornSégou
12 Sep 195429.2Ordained PriestPriest
10 Mar 196236.7AppointedArchbishop of Bamako, Mali
26 May 196236.9Ordained BishopArchbishop of Bamako, Mali
11 Feb 199872.6DiedArchbishop of Bamako, Mali

MicroData Summary for Luc Auguste Sangaré:
Archbishop Luc Auguste Sangaré (born , died ) Archbishop of Bamako

  • a priest for 43.4 years
  • a bishop for 35.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: LC
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 154, Necrology (back)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1962, Number 63

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
Code: web_b, v3.0.0, 8 Nov 2014; Data: 24 Nov 2014