Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Fernando Sáenz Lacalle

Archbishop Emeritus of San Salvador


Events

DateAgeEventTitle
16 Nov 1932 BornCintruénigo, Spain
9 Aug 195926.7Ordained PriestPriest of Opus Dei
22 Dec 198452.1AppointedAuxiliary Bishop of Santa Ana, El Salvador
22 Dec 198452.1AppointedTitular Bishop of Tabbora
6 Jan 198552.1Ordained BishopTitular Bishop of Tabbora
3 Jul 199360.6AppointedApostolic Administrator of El Salvador, Military
22 Apr 199562.4AppointedArchbishop of San Salvador, El Salvador
19 Jun 199764.6ResignedApostolic Administrator of El Salvador, Military
27 Dec 200876.1RetiredArchbishop of San Salvador, El Salvador

MicroData Summary for Fernando Sáenz Lacalle:
Archbishop Fernando Sáenz Lacalle (born ) Archbishop Emeritus of San Salvador

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of San Salvador.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 27 Dec 2008

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013