Catholic-Hierarchy DC

Bishop Dino Luigi Romoli, O.P. †

Deceased

Bishop Emeritus of Pescia


Events

DateAgeEventTitle
13 Apr 1900BornPetriolo
13 Jul 192424.3Ordained PriestPriest of Order of Friars Preachers
27 Feb 195150.9AppointedBishop of Pescia, Italy
25 Apr 195151.0Ordained BishopBishop of Pescia, Italy
24 Jun 197777.2RetiredBishop of Pescia, Italy
25 Mar 198584.9DiedBishop Emeritus of Pescia, Italy

MicroData Summary for Dino Luigi Romoli:
Bishop Dino Luigi Romoli O.P. (born , died ) Bishop Emeritus of Pescia

  • a priest for 60.7 years
  • a bishop for 33.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1951, Number 36
  • obp: Le Petit Episcopologe, Issue 211, Additions/Corrections (front)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013