Catholic-Hierarchy DC

Bishop Orlando Romero Cabrera

Bishop Emeritus of Canelones


Events

DateAgeEventTitle
21 Dec 1933 BornFagina
15 Dec 195724.0Ordained PriestPriest
26 May 198652.4AppointedAuxiliary Bishop of Montevideo, Uruguay
26 May 198652.4AppointedTitular Bishop of Gubaliana
13 Jul 198652.6Ordained BishopTitular Bishop of Gubaliana
25 Oct 199460.8AppointedBishop of Canelones, Uruguay
23 Feb 201076.2RetiredBishop of Canelones, Uruguay

MicroData Summary for Orlando Romero Cabrera:
Bishop Orlando Romero Cabrera (born ) Bishop Emeritus of Canelones

Please contact the Bishop through the Diocese of Canelones.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013