Catholic-Hierarchy DC

Bishop Ilario Roatta

Deceased

Bishop Emeritus of Sant’Agata de’ Goti


Events

DateAgeEventTitle
19 Apr 1905BornPrale di Ormea
29 Jun 192722.2Ordained PriestPriest
27 Mar 195145.9AppointedBishop of Norcia, Italy
17 Jun 195146.2Ordained BishopBishop of Norcia, Italy
8 Mar 196054.9AppointedBishop of Sant’Agata de’ Goti, Italy
2 Jan 198276.7RetiredBishop of Sant’Agata de’ Goti, Italy
13 Dec 199186.7DiedBishop Emeritus of Sant’Agata de’ Goti, Italy

MicroData Summary for Ilario Roatta:
Bishop Ilario Roatta (born , died ) Bishop Emeritus of Sant’Agata de’ Goti

  • a priest for 64.5 years
  • a bishop for 40.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 129
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1951, Number 57
  • obp: Le Petit Episcopologe, Issue 211, Additions/Corrections (front)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013