Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Luigi Punzolo

Deceased

Apostolic Administrator Emeritus of Velletri

Titular Archbishop of Sebastea


Events

DateAgeEventTitle
24 May 1905BornPozzuoli
14 Aug 192722.2Ordained PriestPriest
6 Dec 195449.5AppointedApostolic Nuncio to Paraguay
6 Dec 195449.5AppointedTitular Archbishop of Sebastea
16 Jan 195549.6Ordained BishopTitular Archbishop of Sebastea
12 Dec 195752.6AppointedApostolic Nuncio to Panama
196155.6ResignedApostolic Nuncio to Panama
10 Jan 196256.6AppointedApostolic Internuncio to Syria
2 Feb 196660.7AppointedApostolic Pro-Nuncio to Syria
17 Jun 196762.1ResignedApostolic Pro-Nuncio to Syria
2 Oct 196762.4AppointedApostolic Administrator of Velletri, Italy
24 May 197570.0ResignedApostolic Administrator of Velletri, Italy
27 Jul 198984.2DiedApostolic Administrator Emeritus of Velletri, Italy

MicroData Summary for Luigi Punzolo:
Archbishop Luigi Punzolo (born , died ) Apostolic Administrator Emeritus of Velletri

  • a priest for 62.0 years
  • a bishop for 34.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 120
  • ab/inun/xxsy: Acta Apostolicae Sedis, Volume 54, Page 121
  • ab/pnun/xxsy: Acta Apostolicae Sedis, Volume 58, Page 253
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1955, Number 2

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013