Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Luigi Paggi (Poggi)

Deceased

Bishop Emeritus of Rimini

Titular Archbishop of Heliopolis in Phoenicia


Events

DateAgeEventTitle
8 Oct 1829BornCesena
18 Dec 185223.2Ordained PriestPriest
27 Oct 187142.1AppointedBishop of Rimini, Italy
30 Nov 187142.1Ordained BishopBishop of Rimini, Italy
29 Sep 187647.0ResignedBishop of Rimini, Italy
29 Sep 187647.0AppointedTitular Archbishop of Heliopolis in Phoenicia
22 Jan 187747.3DiedBishop Emeritus of Rimini, Italy

MicroData Summary for Luigi Paggi (Poggi):
Archbishop Luigi Paggi (Poggi) (born , died ) Bishop Emeritus of Rimini

  • a priest for 24.1 years
  • a bishop for 5.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1872
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 122, and Page 301

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013