Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giuseppe Pittau, S.J. †

Deceased

Secretary Emeritus of the Congregation for Catholic Education (for Institutes of Study)

Titular Archbishop of Castro di Sardegna


Events

DateAgeEventTitle
20 Oct 1928BornVillacidro, Italy
18 Mar 195930.4Ordained PriestPriest of Society of Jesus
11 Jul 199869.7AppointedTitular Archbishop of Castro di Sardegna
11 Jul 199869.7AppointedSecretary of the Congregation for Catholic Education (for Institutes of Study)
26 Sep 199869.9Ordained BishopTitular Archbishop of Castro di Sardegna
25 Nov 200375.0RetiredSecretary of the Congregation for Catholic Education (for Institutes of Study)
26 Dec 201486.1DiedSecretary Emeritus of the Congregation for Catholic Education (for Institutes of Study)

MicroData Summary for Giuseppe Pittau:
Archbishop Giuseppe Pittau S.J. (born , died ) Secretary Emeritus of Catholic Education (for Institutes of Study)

  • a priest for 55.7 years
  • a bishop for 16.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 153, Number 13,437
  • d: CB, 27 Dec 2014

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
Code: web_b, v3.0.1, 18 Dec 2014; Data: 27 Dec 2014