Catholic-Hierarchy DC

Bishop Paul-Pierre-Marie-Joseph Pinier

Deceased

Bishop Emeritus of Constantine (-Hippone)


Events

DateAgeEventTitle
20 Oct 1899BornChanzeaux
22 Jul 192222.7Ordained PriestPriest
13 Dec 194748.1AppointedAuxiliary Bishop of Alger, Algeria
13 Dec 194748.1AppointedTitular Bishop of Prusias ad Hypium
6 Mar 194848.3Ordained BishopTitular Bishop of Prusias ad Hypium
27 Mar 195454.4AppointedBishop of Constantine (-Hippone), Algeria
31 Jan 197070.2ResignedBishop of Constantine (-Hippone), Algeria
31 Jan 197070.2AppointedTitular Bishop of Saetabis
5 Jan 197171.2ResignedTitular Bishop of Saetabis
9 Apr 199292.4DiedBishop Emeritus of Constantine (-Hippone), Algeria

MicroData Summary for Paul-Pierre-Marie-Joseph Pinier:
Bishop Paul-Pierre-Marie-Joseph Pinier (born , died ) Bishop Emeritus of Constantine (-Hippone)

  • a priest for 69.7 years
  • a bishop for 44.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 133
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1948, Number 12

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015