Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Tomash Peta

Archbishop of Maria Santissima in Astana


Events

DateAgeEventTitle
20 Aug 1951 BornInowroclaw, Poland
5 Jun 197624.8Ordained PriestPriest of Gniezno, Poland
7 Jul 199947.9AppointedApostolic Administrator of Astana, Kazakhstan
15 Feb 200149.5AppointedTitular Bishop of Benda
19 Mar 200149.6Ordained BishopTitular Bishop of Benda
17 May 200351.7AppointedArchbishop of Maria Santissima in Astana, Kazakhstan

MicroData Summary for Tomash Peta:
Archbishop Tomash Peta (born ) Archbishop of Maria Santissima in Astana

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of Maria Santissima in Astana.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 162, Number 13,938

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013