Catholic-Hierarchy DC

Bishop Roch Pedneault

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of Chicoutimi, Québec, Canada

Titular Bishop of Aggersel


Events

DateAgeEventTitle
10 Apr 1927Born
8 Feb 195325.8Ordained PriestPriest of Chicoutimi, Québec, Canada
10 May 197447.0AppointedAuxiliary Bishop of Chicoutimi, Québec, Canada
10 May 197447.0AppointedTitular Bishop of Aggersel
29 Jun 197447.2Ordained BishopTitular Bishop of Aggersel
15 Jun 200275.1RetiredAuxiliary Bishop of Chicoutimi, Québec, Canada
10 Mar 201890.9DiedAuxiliary Bishop Emeritus of Chicoutimi, Québec, Canada

MicroData Summary for Roch Pedneault
Bishop Roch Pedneault (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of Chicoutimi

EventPlace
Birth PlaceSaint-Joseph-d’Alma, Archdiocese of Québec
Ordained PriestSainte-Cécile, Kénogami, Diocese of Chicoutimi, Québec
Ordained BishopSt. Francis Xavier, Cathedral, Chicoutimi, Diocese of Chicoutimi, Québec
Death PlaceHospital, Chicoutimi, Diocese of Chicoutimi, Québec

  • a priest for 65.0 years
  • a bishop for 43.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 238, Necrology (back)
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 25, Number 1,426

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.7, 8 Feb 2020; Data: 24 Mar 2020

Quantcast