Catholic-Hierarchy DC

Bishop James Vincent Pardy, M.M. †

Deceased

Bishop Emeritus of Cheongju {Ch’ongju}


Events

DateAgeEventTitle
9 Mar 1898BornBrooklyn, NY, USA
26 Jan 193031.9Ordained PriestPriest of Catholic Foreign Mission Society of America
4 Jul 195860.3AppointedVicar Apostolic of Cheong-ju, Korea (South)
4 Jul 195860.3AppointedTitular Bishop of Irenopolis in Isauria
16 Sep 195860.5Ordained BishopTitular Bishop of Irenopolis in Isauria
10 Mar 196264.0AppointedBishop of Cheongju {Ch’ongju}, Korea (South)
17 Jun 196971.3ResignedBishop of Cheongju {Ch’ongju}, Korea (South)
17 Jun 196971.3AppointedTitular Bishop of Umbriatico
18 Apr 197274.1ResignedTitular Bishop of Umbriatico
15 Feb 198384.9DiedBishop Emeritus of Cheongju {Ch’ongju}, Korea (South)

MicroData Summary for James Vincent Pardy:
Bishop James Vincent Pardy M.M. (born , died ) Bishop Emeritus of Cheongju {Ch’ongju}

  • a priest for 53.1 years
  • a bishop for 24.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013