Catholic-Hierarchy DC

Bishop Bernard Francis Pappin

Deceased

Auxiliary Bishop of Sault Sainte Marie, Ontario

Titular Bishop of Aradi


Events

DateAgeEventTitle
10 Jul 1928BornWestmeath
27 May 195425.9Ordained PriestPriest
29 Jan 197546.6AppointedAuxiliary Bishop of Sault Sainte Marie, Ontario, Canada
29 Jan 197546.6AppointedTitular Bishop of Aradi
11 Apr 197546.8Ordained BishopTitular Bishop of Aradi
27 Aug 199870.1DiedAuxiliary Bishop of Sault Sainte Marie, Ontario, Canada

MicroData Summary for Bernard Francis Pappin:
Bishop Bernard Francis Pappin (born , died ) Auxiliary Bishop of Sault Sainte Marie

  • a priest for 44.3 years
  • a bishop for 23.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 154, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013