Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Paul-André Durocher

Archbishop of Gatineau, Québec


Events

DateAgeEventTitle
28 May 1954 BornWindsor
2 Jul 198228.1Ordained PriestPriest of Timmins, Ontario, Canada
20 Jan 199742.6AppointedAuxiliary Bishop of Sault Sainte Marie, Ontario, Canada
20 Jan 199742.6AppointedTitular Bishop of Ausuaga
14 Mar 199742.8Ordained BishopTitular Bishop of Ausuaga
27 Apr 200247.9AppointedBishop of Alexandria-Cornwall, Ontario, Canada
12 Oct 201157.4AppointedArchbishop of Gatineau, Québec, Canada
30 Nov 201157.5InstalledArchbishop of Gatineau, Québec, Canada

MicroData Summary for Paul-André Durocher:
Archbishop Paul-André Durocher (born ) Archbishop of Gatineau

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of Gatineau.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/ab: Bollettino, 12 Oct 2011
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 148, Number 12,934

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.7, 12 Jan 2014; data: 27 Jan 2014