Catholic-Hierarchy DC

Bishop Francisco Panal Ramírez, O.F.M. Cap. †

Deceased

Bishop Emeritus of La Vega

Titular Bishop of Zama Minor


Events

DateAgeEventTitle
20 Sep 1893BornUbrique, Spain
6 Jan 191622.2Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor Capuchin
22 Jun 195662.7AppointedBishop of La Vega, Dominican Republic
8 Dec 195663.2Ordained BishopBishop of La Vega, Dominican Republic
20 Dec 196572.2ResignedBishop of La Vega, Dominican Republic
20 Dec 196572.2AppointedTitular Bishop of Zama Minor
13 Aug 197076.8DiedBishop Emeritus of La Vega, Dominican Republic

MicroData Summary for Francisco Panal Ramírez
Bishop Francisco Panal Ramírez O.F.M. Cap. (born , died ) Bishop Emeritus of La Vega

  • a priest for 54.6 years
  • a bishop for 13.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1956, Number 108

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 4 Jul 2016