Catholic-Hierarchy DC

Bishop Luís António Palha Teixeira, O.P. †

Deceased

Prelate Emeritus of Marabá, Para

Titular Bishop of Lunda


Events

DateAgeEventTitle
10 May 1896BornSanta Rita de Rio Prêto
11 Apr 192528.9Ordained PriestPriest of Order of Friars Preachers
2 Jan 194851.6AppointedApostolic Administrator of Santíssima Conceição do Araguaia, Brazil
20 Feb 195154.8AppointedPrelate of Santíssima Conceição do Araguaia, Brazil
20 Feb 195154.8AppointedTitular Bishop of Lunda
13 May 195155.0Ordained BishopTitular Bishop of Lunda
10 Nov 197680.5RetiredPrelate of Marabá, Para, Brazil
21 Aug 198185.3DiedPrelate Emeritus of Marabá, Para, Brazil

MicroData Summary for Luís António Palha Teixeira:
Bishop Luís António Palha Teixeira O.P. (born , died ) Prelate Emeritus of Marabá

  • a priest for 56.4 years
  • a bishop for 30.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1951, Number 43

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013