Catholic-Hierarchy DC

Pietro Cardinal Ottoboni

Deceased

Cardinal-Bishop of Ostia (e Velletri)

Priest of San Lorenzo in Damaso

Archpriest of the Arcibasilica di San Giovanni in Laterano {Saint John Lateran Basilica}


Events

DateAgeEventTitle
2 Jul 1667BornVenice, Italy
7 Nov 168922.3Elevated to Cardinal
14 Nov 168922.4InstalledCardinal-Deacon of San Lorenzo in Damaso
170234.5AppointedArchpriest of the Basilica di Santa Maria Maggiore {Saint Mary Major Basilica}
26 Jun 172457.0AppointedCardinal-Priest of San Lorenzo in Damaso
13 Jul 172457.0Ordained DeaconDeacon of San Lorenzo in Damaso
14 Jul 172457.0Ordained PriestPriest of San Lorenzo in Damaso
29 Jan 172557.6AppointedCardinal-Bishop of Sabina
4 Feb 172557.6Ordained BishopCardinal-Bishop of Sabina
173062.5AppointedArchpriest of the Arcibasilica di San Giovanni in Laterano {Saint John Lateran Basilica}
24 Jul 173063.1AppointedCardinal-Bishop of Frascati
15 Dec 173467.5AppointedCardinal-Bishop of Porto e Santa Rufina
3 Sep 173871.2AppointedCardinal-Bishop of Ostia (e Velletri)
29 Feb 174072.7DiedCardinal-Bishop of Ostia (e Velletri)

MicroData Summary for Pietro Ottoboni:
Cardinal Pietro Ottoboni (born , died ) Cardinal-Bishop of Ostia (e Velletri)

  • a priest for 15.6 years
  • a bishop for 15.1 years
  • a cardinal for 50.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 7 Nov 1689
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 198, Additions/Corrections (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 21 Sep 2013