Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Adolph Alexander Noser, S.V.D. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Madang


Events

DateAgeEventTitle
4 Jul 1900BornBelleville, IL, USA
27 Sep 192525.2Ordained PriestPriest of Society of the Divine Word
27 Oct 194444.3AppointedPrefect of Accra, Ghana
12 Jun 194746.9AppointedTitular Bishop of Capitolias
12 Jun 194746.9AppointedVicar Apostolic of Accra, Ghana
22 Aug 194747.1Ordained BishopTitular Bishop of Capitolias
29 Sep 194848.2InstalledVicar Apostolic of Accra, Ghana
18 Apr 195049.7AppointedBishop of Accra, Ghana
8 Jan 195352.5AppointedVicar Apostolic of Alexishafen, Papua New Guinea
8 Jan 195352.5AppointedTitular Bishop of Hierpiniana
15 Nov 196666.3AppointedArchbishop of Madang, Papua New Guinea
19 Dec 197575.4RetiredArchbishop of Madang, Papua New Guinea
15 Apr 198180.7DiedArchbishop Emeritus of Madang, Papua New Guinea

MicroData Summary for Adolph Alexander Noser:
Archbishop Adolph Alexander Noser S.V.D. (born , died ) Archbishop Emeritus of Madang

  • a priest for 55.5 years
  • a bishop for 33.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1947, Number 85

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015