Catholic-Hierarchy DC

Bishop Joseph Oliver Bowers, S.V.D. †

Deceased

Bishop Emeritus of Saint John’s-Basseterre, Virgin Islands (British)


Events

DateAgeEventTitle
28 Mar 1910BornMahaut
22 Jan 193928.8Ordained PriestPriest of Society of the Divine Word
27 Nov 195242.6AppointedAuxiliary Bishop of Accra, Ghana
27 Nov 195242.6AppointedTitular Bishop of Cyparissia
8 Jan 195342.7AppointedBishop of Accra, Ghana
22 Apr 195343.0Ordained BishopBishop of Accra, Ghana
16 Jan 197160.8AppointedBishop of Saint John’s, Virgin Islands (British), Antilles
17 Jul 198171.3RetiredBishop of Saint John’s-Basseterre, Virgin Islands (British), Antilles
6 Nov 2012102.6DiedBishop Emeritus of Saint John’s-Basseterre, Virgin Islands (British), Antilles

MicroData Summary for Joseph Oliver Bowers:
Bishop Joseph Oliver Bowers S.V.D. (born , died ) Bishop Emeritus of Saint John’s-Basseterre

  • a priest for 73.7 years
  • a bishop for 59.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 212, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015