Catholic-Hierarchy DC

Bishop Philippe Nkiere Keana, C.I.C.M.

Bishop Emeritus of Inongo, Congo (Dem. Rep.)


Events

DateAgeEventTitle
21 Feb 1938 Born
2 Aug 196527.4Ordained PriestPriest of Congregation of the Immaculate Heart of Mary
15 Apr 199153.1AppointedCoadjutor Bishop of Bondo, Congo (Dem. Rep.)
6 Jan 199253.8Ordained BishopCoadjutor Bishop of Bondo, Congo (Dem. Rep.)
13 Nov 199254.7SucceededBishop of Bondo, Congo (Dem. Rep.)
27 Jul 200567.4AppointedBishop of Inongo, Congo (Dem. Rep.)
31 Mar 201880.1RetiredBishop of Inongo, Congo (Dem. Rep.)

MicroData Summary for Philippe Nkiere Keana (VIAF: 53147278)
Bishop Philippe Nkiere Keana C.I.C.M. (born ) Bishop Emeritus of Inongo

EventPlace
Birth PlaceBokoro
Ordained BishopSt. Peter's, Basilica, Roma, Diocese of Roma {Rome}, Italy

Please contact the Bishop through the Diocese of Inongo.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 128, Number 11,558
  • c34: Le Petit Episcopologe, Issue 129
  • r: Bollettino, 31 Mar 2018

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 22 May 2018

Quantcast